event burgee venue burgee

Ajax SW Championship

St Mawes

Results are final

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName R 1 R 2 R 3 R 4 R 5 R 6 R 7 R 8 Total Nett Rank
W Persephone Ajax 33 John Howard 1.0 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 15.0 8.0 1st
W Ajax Ajax 44 David Mathewson (4.0) 2.0 2.0 (4.0) 2.0 4.0 3.0 2.0 23.0 15.0 2nd
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 5.0 (7.0) (6.0) 1.0 6.0 2.0 1.0 3.0 31.0 18.0 3rd
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 2.0 (5.0) 4.0 (5.0) 3.0 3.0 2.0 4.0 28.0 18.0 4th
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 6.0 3.0 (8.0) (8.0) 7.0 7.0 7.0 5.0 51.0 35.0 5th
W Kali Ajax 45 Gary Morse 8.0 6.0 (9.0) (9.0) 5.0 5.0 6.0 6.0 54.0 36.0 6th
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 7.0 (8.0) 5.0 7.0 (8.0) 8.0 5.0 7.0 55.0 39.0 7th
W Athena Ajax 56 Rob Geddes-Brown (11.0 DSQ) 4.0 1.0 2.0 (11.0 RET) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 62.0 40.0 8th
W Samaki Ajax 28 Robert Nettleton 3.0 9.0 10.0 6.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 65.0 43.0 9th
W Polyphemus Ajax 40 Mike Grice 9.0 10.0 7.0 (11.0 OCS) 9.0 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 74.0 52.0 10th

R 1 - Friday 14th at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.30
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Persephone Ajax 33 John Howard 1 1.0 1
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 2 2.0 2
W Samaki Ajax 28 Robert Nettleton 3 3.0 3
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 5 4.0 4
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 6 5.0 5
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 7 6.0 6
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 8 7.0 7
W Kali Ajax 45 Gary Morse 9 8.0 8
W Polyphemus Ajax 40 Mike Grice 10 9.0 9
W Athena Ajax 56 Rob Geddes-Brown DSQ 11.0 10

R 2 - Friday 14th

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.30
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Persephone Ajax 33 John Howard 1 1.0 1
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 2 2.0 2
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 3 3.0 3
W Athena Ajax 56 Rob Geddes-Brown 4 4.0 4
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 5 5.0 5
W Kali Ajax 45 Gary Morse 6 6.0 6
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 7 7.0 7
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 8 8.0 8
W Samaki Ajax 28 Robert Nettleton 9 9.0 9
W Polyphemus Ajax 40 Mike Grice 10 10.0 10

R 3 - Friday 14th at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.05
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Athena Ajax 56 Rob Geddes-Brown 1 1.0 1
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 2 2.0 2
W Persephone Ajax 33 John Howard 3 3.0 3
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 4 4.0 4
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 5 5.0 5
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 6 6.0 6
W Polyphemus Ajax 40 Mike Grice 7 7.0 7
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 8 8.0 8
W Kali Ajax 45 Gary Morse 9 9.0 9
W Samaki Ajax 28 Robert Nettleton 10 10.0 10

R 4 - Saturday 15th at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.00
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 1 1.0 1
W Athena Ajax 56 Rob Geddes-Brown 2 2.0 2
W Persephone Ajax 33 John Howard 3 3.0 3
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 4 4.0 4
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 5 5.0 5
W Samaki Ajax 28 Robert Nettleton 6 6.0 6
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 7 7.0 7
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 8 8.0 8
W Kali Ajax 45 Gary Morse 10 9.0 9
W Polyphemus Ajax 40 Mike Grice OCS 11.0 10

R 5 - Saturday 15th at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.15
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Persephone Ajax 33 John Howard 1 1.0 1
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 2 2.0 2
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 3 3.0 3
W Samaki Ajax 28 Robert Nettleton 4 4.0 4
W Kali Ajax 45 Gary Morse 5 5.0 5
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 6 6.0 6
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 7 7.0 7
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 8 8.0 8
W Polyphemus Ajax 40 Mike Grice 9 9.0 9
W Athena Ajax 56 Rob Geddes-Brown RET 11.0 10

R 6 - Saturday 15th at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13.40
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Persephone Ajax 33 John Howard 1 1.0 1
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 2 2.0 2
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 3 3.0 3
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 4 4.0 4
W Kali Ajax 45 Gary Morse 5 5.0 5
W Polyphemus Ajax 40 Mike Grice 6 6.0 6
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 7 7.0 7
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 8 8.0 8

R 7 - Sunday 16th at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.35
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 1 1.0 1
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 2 2.0 2
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 3 3.0 3
W Persephone Ajax 33 John Howard 4 4.0 4
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 5 5.0 5
W Kali Ajax 45 Gary Morse 6 6.0 6
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 7 7.0 7

R 8 - Sunday 31st at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.45
Fleet Boat Class SailNo HelmName Place Points Rank
W Persephone Ajax 33 John Howard 1 1.0 1
W Ajax Ajax 44 David Mathewson 2 2.0 2
W Artemis Ajax 21 Paul Scullion 3 3.0 3
W Pintail Ajax 36 Dan Teubert 4 4.0 4
W Aquilla Ajax 53 Lindsey Thomas 5 5.0 5
W Kali Ajax 45 Gary Morse 6 6.0 6
W Osprey Ajax 37 Simone Kennett 7 7.0 7



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com