event burgee

Working Boat Championships 2017

St Mawes Sailing Club

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Rank
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020 3.0 1.0 1.0 2.0   7.0 4.0 1st
B Nellie May 29 Richard Carter 1.040 5.0 4.0 2.0 1.0   12.0 7.0 2nd
B Rita 18 John Peters 1.040 2.0 5.0 3.0 3.0   13.0 8.0 3rd
B Florence 31 Bill Handley / Steve Miles 1.015 1.0 7.0 4.0 7.0   19.0 12.0 4th
B Evelyn 15 Rob Richards 1.010 7.0 2.0 5.5 11.0   25.5 14.5 5th
B Lola 51 Sandy Creeden 1.020 6.0 3.0 9.0 9.0   27.0 18.0 6th
B Endeavour 6 John Lowry / Roger & Ollie Graffy 1.005 4.0 6.0 10.0 8.0   28.0 18.0 7th
B Victory 7 David Carne 1.020 9.0 10.0 11.0 4.0   34.0 23.0 8th
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 10.0 9.0 17.0 DNF 5.0   41.0 24.0 9th
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 8.0 11.0 5.5 12.0   36.5 24.5 10th
B Winnie 10 Arty Williams / Martin Page 1.015 17.0 DNC 8.0 7.0 14.0   46.0 29.0 11th
B Mildred 4 David Cockwell 1.010 13.0 15.0 8.0 10.0   46.0 31.0 12th
B Demelza 23 John Andrew 1.040 14.0 17.0 DNC 13.0 6.0   50.0 33.0 13th
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 11.0 13.0 12.0 15.0   51.0 36.0 14th
B Cousin Jack 14 Peter Searle .975 12.0 12.0 14.0 16.0   54.0 38.0 15th
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.00 17.0 DNC 14.0 17.0 DNF 13.0   61.0 44.0 16th

C Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Rank
C Lottie 28 Paul Ferris 1.012 2.0 2.0 1.0 1.0   6.0 4.0 1st
C Leila 21 Adam Bird 1.00 1.0 1.0 2.0 2.0   6.0 4.0 2nd
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.967 3.0 3.0 3.0 3.0   12.0 9.0 3rd

R1 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Florence 31 Bill Handley / Steve Miles 1.015 11.00 11:21:26 0.21.26 0.21.45 1.0 1
B Rita 18 John Peters 1.040 11.00 11.20.59 0.20.59 0.21.49 2.0 2
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020 11.00 11:21:46 0.21.46 0.22.12 3.0 3
B Endeavour 6 John Lowry / Roger & Ollie Graffy 1.005 11.00 11:22:10 0.22.10 0.22.17 4.0 4
B Nellie May 29 Richard Carter 1.040 11.00 11:21:30 0.21.30 0.22.22 5.0 5
B Lola 51 Sandy Creeden 1.020 11.00 11:22:21 0.22.21 0.22.48 6.0 6
B Evelyn 15 Rob Richards 1.010 11.00 11:22:39 0.22.39 0.22.53 7.0 7
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 11.00 11:22:15 0.22.15 0.22.55 8.0 8
B Victory 7 David Carne 1.020 11.00 11:22:55 0.22.55 0.23.23 9.0 9
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 11.00 11:23:09 0.23.09 0.23.37 10.0 10
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 11.00 11:23:24 0.23.24 0.23.38 11.0 11
B Cousin Jack 14 Peter Searle .975 11.00 11:24:35 0.24.35 0.23.58 12.0 12
B Mildred 4 David Cockwell 1.010 11.00 11:23:52 0.23.52 0.24.06 13.0 13
B Demelza 23 John Andrew 1.040 11.00 11:24:19 0.24.19 0.25.17 14.0 14
B Winnie 10 Arty Williams / Martin Page 1.015     DNC   17.0 15
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.00     DNC   17.0 15

R2 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.55
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020 11.55 13.15.29 1.20.29 1.22.06 1.0 1
B Evelyn 15 Rob Richards 1.010 11.55 13:17:05 1.22.05 1.22.54 2.0 2
B Lola 51 Sandy Creeden 1.020 11.55 13:16:53 1.21.53 1.23.31 3.0 3
B Nellie May 29 Richard Carter 1.040 11.55 13:15:54 1.20.54 1.24.08 4.0 4
B Rita 18 John Peters 1.040 11.55 13:16:25 1.21.25 1.24.40 5.0 5
B Endeavour 6 John Lowry / Roger & Ollie Graffy 1.005 11.55 13:19:24 1.24.24 1.24.49 6.0 6
B Florence 31 Bill Handley / Steve Miles 1.015 11.55 13:18:42 1.23.42 1.24.57 7.0 7
B Winnie 10 Arty Williams / Martin Page 1.015 11.55 13:18:43 1.23.43 1.24.58 8.0 8
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 11.55 13:18:40 1.23.40 1.25.20 9.0 9
B Victory 7 David Carne 1.020 11.55 13:18:56 1.23.56 1.25.37 10.0 10
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 11.55 13:18:34 1.23.34 1.26.04 11.0 11
B Cousin Jack 14 Peter Searle .975 11.55 13:23:18 1.28.18 1.26.06 12.0 12
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 11.55 13:23:37 1.28.37 1.29.30 13.0 13
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.00 11.55 13:27:32 1.32.32 1.32.32 14.0 14
B Mildred 4 David Cockwell 1.010 11.55 13:27:23 1.32.23 1.33.18 15.0 15
B Demelza 23 John Andrew 1.040     DNC   17.0 16

R3 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.10
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020 15.10 16:31:34 1.21.34 1.23.12 1.0 1
B Nellie May 29 Richard Carter 1.040 15.10 16:30:22 1.20.22 1.23.35 2.0 2
B Rita 18 John Peters 1.040 15.10 16:31:25 1.21.25 1.24.40 3.0 3
B Florence 31 Bill Handley / Steve Miles 1.015 15.10 16:33:48 1.23.48 1.25.03 4.0 4
B Evelyn 15 Rob Richards 1.010 15.10 16.35.07 1.25.07 1.25.58 5.5 5
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 15.10 16:33:28 1.23.28 1.25.58 5.5 5
B Winnie 10 Arty Williams / Martin Page 1.015 15.10 16:34:57 1.24.57 1.26.13 7.0 7
B Mildred 4 David Cockwell 1.010 15.10 16:35:49 1.25.49 1.26.40 8.0 8
B Lola 51 Sandy Creeden 1.020 15.10 16:35:01 1.25.01 1.26.43 9.0 9
B Endeavour 6 John Lowry / Roger & Ollie Graffy 1.005 15.10 16:36:22 1.26.22 1.26.48 10.0 10
B Victory 7 David Carne 1.020 15.10 16:35:14 1.25.14 1.26.56 11.0 11
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 15.10 16:36:12 1.26.12 1.27.04 12.0 12
B Demelza 23 John Andrew 1.040 15.10 16:34:01 1.24.01 1.27.23 13.0 13
B Cousin Jack 14 Peter Searle .975 15.10 16:41:13 1.31.13 1.28.56 14.0 14
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020     DNF   17.0 15
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.00     DNF   17.0 15

R4 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.35
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Nellie May 29 Richard Carter 1.040 12.35 13:38:49 1.03.49 1.06.22 1.0 1
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020 12.35 13:40:52 1.05.52 1.07.11 2.0 2
B Rita 18 John Peters 1.040 12.35 13:39:40 1.04.40 1.07.15 3.0 3
B Victory 7 David Carne 1.020 12.35 13:45:16 1.10.16 1.11.40 4.0 4
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020 12.35 13:46:25 1.11.25 1.12.51 5.0 5
B Demelza 23 John Andrew 1.040 12.35 13:45:18 1.10.18 1.13.07 6.0 6
B Florence 31 Bill Handley / Steve Miles 1.015 12.35 13:47:09 1.12.09 1.13.14 7.0 7
B Endeavour 6 John Lowry / Roger & Ollie Graffy 1.005 12.35 13:48:40 1.13.40 1.14.02 8.0 8
B Lola 51 Sandy Creeden 1.020 12.35 13:47:45 1.12.45 1.14.12 9.0 9
B Mildred 4 David Cockwell 1.010 12.35 13:49:21 1.14.21 1.15.06 10.0 10
B Evelyn 15 Rob Richards 1.010 12.35 13:50:05 1.15.05 1.15.50 11.0 11
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 12.35 13:48:47 1.13.47 1.16.00 12.0 12
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.00 12.35 13:51:31 1.16.31 1.16.31 13.0 13
B Winnie 10 Arty Williams / Martin Page 1.015 12.35 13:50:35 1.15.35 1.16.43 14.0 14
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 12.35 13:51:20 1.16.20 1.17.06 15.0 15
B Cousin Jack 14 Peter Searle .975 12.35 13:57:31 1.22.31 1.20.27 16.0 16

R5 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.10
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points Rank
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.020      
B Nellie May 29 Richard Carter 1.040      
B Rita 18 John Peters 1.040      
B Florence 31 Bill Handley / Steve Miles 1.015      
B Evelyn 15 Rob Richards 1.010      
B Lola 51 Sandy Creeden 1.020      
B Endeavour 6 John Lowry / Roger & Ollie Graffy 1.005      
B Victory 7 David Carne 1.020      
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.020      
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030      
B Winnie 10 Arty Williams / Martin Page 1.015      
B Mildred 4 David Cockwell 1.010      
B Demelza 23 John Andrew 1.040      
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010      
B Cousin Jack 14 Peter Searle .975      
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.00      

R1 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.00 11.05 11:27:36 0.22.36 0.22.36 1.0 1
C Lottie 28 Paul Ferris 1.012 11.05 11:28:13 0.23.13 0.23.30 2.0 2
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.967 11.05 11:29:55 0.24.55 0.24.06 3.0 3

R2 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.00 12.00 13:30:18 1.30.18 1.30.18 1.0 1
C Lottie 28 Paul Ferris 1.012 12.00 13:30:15 1.30.15 1.31.20 2.0 2
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.967 12.00 13:35:03 1.35.03 1.31.55 3.0 3

R3 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.15
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Lottie 28 Paul Ferris 1.012 15.15 16:42:25 1.27.25 1.28.28 1.0 1
C Leila 21 Adam Bird 1.00 15.15 16:45:24 1.30.24 1.30.24 2.0 2
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.967 15.15 16:50:16 1.35.16 1.32.07 3.0 3

R4 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.40
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Lottie 28 Paul Ferris 1.012 12.40 13:53:14 1.13.14 1.14.07 1.0 1
C Leila 21 Adam Bird 1.00 12.40 13:58:20 1.18.20 1.18.20 2.0 2
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.967 12.40 14:03:09 1.23.09 1.20.24 3.0 3

R5 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points Rank
C Lottie 28 Paul Ferris 1.012      
C Leila 21 Adam Bird 1.00      
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.967      



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com