event burgee venue burgee

Working Boat Championships 2019

Carrick Roads

B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Rank
B Grace 54 Stephen Hills 1.030 0.53.20 2.10.35 1.13.53 (0.56.51) 1.18.12 10.0 6.0 1st
B Victory 7 David Carne 1.015 0.54.13 (2.15.02) 1.13.08 0.55.51 1.20.35 19.0 9.0 2nd
B Rita 18 John Peters 1.040 0.54.18 2.11.15 (1.19.18) 0.55.40 1.20.12 20.0 10.0 3rd
B Endeavour 6 Ollie Grafy 1.005 0.56.20 (2.15.04) 1.15.29 0.56.31 1.19.36 27.0 16.0 4th
B Lola 51 Sandy Creadon 1.030 0.54.49 2.11.43 (DNC) 0.58.26 1.20.40 35.0 19.0 5th
B Demelza 23 John Andrew 1.025 0.57.15 2.10.41 1.15.27 1.00.06 (DNC) 41.0 25.0 6th
B Florence 31 Stephen Miles 1.015 (0.57.47) 2.13.43 1.18.41 0.58.29 1.23.07 40.0 28.0 7th
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 (RET) 2.14.34 1.15.50 0.59.02 1.24.55 46.0 30.0 8th
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 0.56.43 (2.15.50) 1.21.33 0.59.40 1.20.37 44.0 31.0 9th
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 0.57.37 2.13.39 1.13.14 (DNC) DNC 51.0 35.0 10th
B Winnie 10 Arthur Williams 1.010 0.54.59 2.14.19 1.19.17 (DNC) DNC 54.0 38.0 11th
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.015 0.57.13 2.15.48 (DNC) 1.00.55 1.27.34 57.0 41.0 12th
B Stella 2 Ian Jenkins 1.005 0.56.57 2.13.22 (DNC) DNC DNC 61.0 45.0 13th
B Moon 58 Patrick Selman 1.030 0.58.25 2.17.43 1.17.23 1.00.45 (DNC) 61.0 45.0 14th
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 0.58.16 2.18.49 (DNC) DNC DNC 76.0 60.0 15th

C Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.000 0.56.15 2.14.43 (1.19.15) 0.58.38   5.0 3.0 1st
C Dolly 35 Bailer Ferris 1.012 (0.57.28) 2.14.46 1.17.13 1.01.53   7.0 5.0 2nd
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 0.57.38 (RET) 1.22.12 DNC   18.0 12.0 3rd
C Serica 17 Paul Ferris 1.012 0.57.44 2.19.39 (DNC) DNC   19.0 13.0 4th
C Sapphire 44 Will Brooks 0.925 (RET) DNS DNC DNC   24.0 18.0 5th

R1 - B Fleet at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Grace 54 Stephen Hills 1.030 11.00 11:51:47 0.51.47 0.53.20 1.0 1
B Victory 7 David Carne 1.015 11.00 11:53:25 0.53.25 0.54.13 2.0 2
B Rita 18 John Peters 1.040 11.00 11:52:13 0.52.13 0.54.18 3.0 3
B Lola 51 Sandy Creadon 1.030 11.00 11:53:13 0.53.13 0.54.49 4.0 4
B Winnie 10 Arthur Williams 1.010 11.00 11:54:26 0.54.26 0.54.59 5.0 5
B Endeavour 6 Ollie Grafy 1.005 11.00 11:56:03 0.56.03 0.56.20 6.0 6
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 11.00 11:55:04 0.55.04 0.56.43 7.0 7
B Stella 2 Ian Jenkins 1.005 11.00 11:56:40 0.56.40 0.56.57 8.0 8
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.015 11.00 11:56:22 0.56.22 0.57.13 9.0 9
B Demelza 23 John Andrew 1.025 11.00 11:55:51 0.55.51 0.57.15 10.0 10
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 11.00 11:55:56 0.55.56 0.57.37 11.0 11
B Florence 31 Stephen Miles 1.015 11.00 11:56:56 0.56.56 0.57.47 12.0 12
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 11.00 11:58:16 0.58.16 0.58.16 13.0 13
B Moon 58 Patrick Selman 1.030 11.00 11:56:43 0.56.43 0.58.25 14.0 14
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015     RET   16.0 15

R2 - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.25.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Grace 54 Stephen Hills 1.030 11.25.00 13:31:47 2.06.47 2.10.35 1.0 1
B Demelza 23 John Andrew 1.025 11.25.00 13:32:30 2.07.30 2.10.41 2.0 2
B Rita 18 John Peters 1.040 11.25.00 13:31:12 2.06.12 2.11.15 3.0 3
B Lola 51 Sandy Creadon 1.030 11.25.00 13:32:53 2.07.53 2.11.43 4.0 4
B Stella 2 Ian Jenkins 1.005 11.25.00 13:37:42 2.12.42 2.13.22 5.0 5
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 11.25.00 13:34:45 2.09.45 2.13.39 6.0 6
B Florence 31 Stephen Miles 1.015 11.25.00 13:36:44 2.11.44 2.13.43 7.0 7
B Winnie 10 Arthur Williams 1.010 11.25.00 13:37:59 2.12.59 2.14.19 8.0 8
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 11.25.00 13:37:35 2.12.35 2.14.34 9.0 9
B Victory 7 David Carne 1.015 11.25.00 13:38:02 2.13.02 2.15.02 10.0 10
B Endeavour 6 Ollie Grafy 1.005 11.25.00 13:39:24 2.14.24 2.15.04 11.0 11
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.015 11.25.00 13:38:48 2.13.48 2.15.48 12.0 12
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 11.25.00 13:36:53 2.11.53 2.15.50 13.0 13
B Moon 58 Patrick Selman 1.030 11.25.00 13:38:42 2.13.42 2.17.43 14.0 14
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 11.25.00 13:43:49 2.18.49 2.18.49 15.0 15

R3 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.45.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Victory 7 David Carne 1.015 15.45.00 16:57:03 1.12.03 1.13.08 1.0 1
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 15.45.00 16:56:06 1.11.06 1.13.14 2.0 2
B Grace 54 Stephen Hills 1.030 15.45.00 16:56:44 1.11.44 1.13.53 3.0 3
B Demelza 23 John Andrew 1.025 15.45.00 16:58:37 1.13.37 1.15.27 4.0 4
B Endeavour 6 Ollie Grafy 1.005 15.45.00 17:00:06 1.15.06 1.15.29 5.0 5
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 15.45.00 16:59:43 1.14.43 1.15.50 6.0 6
B Moon 58 Patrick Selman 1.030 15.45.00 17:00:08 1.15.08 1.17.23 7.0 7
B Florence 31 Stephen Miles 1.015 15.45.00 17:02:31 1.17.31 1.18.41 8.0 8
B Winnie 10 Arthur Williams 1.010 15.45.00 17:03:30 1.18.30 1.19.17 9.0 9
B Rita 18 John Peters 1.040 15.45.00 17:01:15 1.16.15 1.19.18 10.0 10
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 15.45.00 17:04:10 1.19.10 1.21.33 11.0 11
B Lola 51 Sandy Creadon 1.030     DNC   16.0 12
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.015     DNC   16.0 12
B Stella 2 Ian Jenkins 1.005     DNC   16.0 12
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000     DNC   16.0 12

R4 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Rita 18 John Peters 1.040 11.00.00 11:53:32 0.53.32 0.55.40 1.0 1
B Victory 7 David Carne 1.015 11.00.00 11:55:01 0.55.01 0.55.51 2.0 2
B Endeavour 6 Ollie Grafy 1.005 11.00.00 11:56:14 0.56.14 0.56.31 3.0 3
B Grace 54 Stephen Hills 1.030 11.00.00 11:55:12 0.55.12 0.56.51 4.0 4
B Lola 51 Sandy Creadon 1.030 11.00.00 11:56:44 0.56.44 0.58.26 5.0 5
B Florence 31 Stephen Miles 1.015 11.00.00 11:57:37 0.57.37 0.58.29 6.0 6
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 11.00.00 11:58:10 0.58.10 0.59.02 7.0 7
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 11.00.00 11:57:56 0.57.56 0.59.40 8.0 8
B Demelza 23 John Andrew 1.025 11.00.00 11:58:38 0.58.38 1.00.06 9.0 9
B Moon 58 Patrick Selman 1.030 11.00.00 11:58:59 0.58.59 1.00.45 10.0 10
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.015 11.00.00 12:00:01 1.00.01 1.00.55 11.0 11
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030     DNC   16.0 12
B Winnie 10 Arthur Williams 1.010     DNC   16.0 12
B Stella 2 Ian Jenkins 1.005     DNC   16.0 12
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000     DNC   16.0 12

R5 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Grace 54 Stephen Hills 1.030 12.20.00 13:35:55 1.15.55 1.18.12 1.0 1
B Endeavour 6 Ollie Grafy 1.005 12.20.00 13:39:12 1.19.12 1.19.36 2.0 2
B Rita 18 John Peters 1.040 12.20.00 13:37:07 1.17.07 1.20.12 3.0 3
B Victory 7 David Carne 1.015 12.20.00 13:39:24 1.19.24 1.20.35 4.0 4
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 12.20.00 13:38:16 1.18.16 1.20.37 5.0 5
B Lola 51 Sandy Creadon 1.030 12.20.00 13:38:19 1.18.19 1.20.40 6.0 6
B Florence 31 Stephen Miles 1.015 12.20.00 13:41:53 1.21.53 1.23.07 7.0 7
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 12.20.00 13:43:40 1.23.40 1.24.55 8.0 8
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.015 12.20.00 13:46:16 1.26.16 1.27.34 9.0 9
B Demelza 23 John Andrew 1.025     DNC   16.0 10
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030     DNC   16.0 10
B Winnie 10 Arthur Williams 1.010     DNC   16.0 10
B Stella 2 Ian Jenkins 1.005     DNC   16.0 10
B Moon 58 Patrick Selman 1.030     DNC   16.0 10
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000     DNC   16.0 10

R1 - C Fleet at 11.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.000 11.05 12:01:15 0.56.15 0.56.15 1.0 1
C Dolly 35 Bailer Ferris 1.012 11.05 12:01:47 0.56.47 0.57.28 2.0 2
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 11.05 12:01:57 0.56.57 0.57.38 3.0 3
C Serica 17 Paul Ferris 1.012 11.05 12:02:03 0.57.03 0.57.44 4.0 4
C Sapphire 44 Will Brooks 0.925     RET   6.0 5

R2 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.30.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.000 11.30.00 13:44:43 2.14.43 2.14.43 1.0 1
C Dolly 35 Bailer Ferris 1.012 11.30.00 13:43:10 2.13.10 2.14.46 2.0 2
C Serica 17 Paul Ferris 1.012 11.30.00 13:48:00 2.18.00 2.19.39 3.0 3
C Lottie 28 Phil Slater 1.012     RET   6.0 4
C Sapphire 44 Will Brooks 0.925     DNS   6.0 4

R3 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.50.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Dolly 35 Bailer Ferris 1.012 15.50.00 17:06:18 1.16.18 1.17.13 1.0 1
C Leila 21 Adam Bird 1.000 15.50.00 17:09:15 1.19.15 1.19.15 2.0 2
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 15.50.00 17:11:14 1.21.14 1.22.12 3.0 3
C Serica 17 Paul Ferris 1.012     DNC   6.0 4
C Sapphire 44 Will Brooks 0.925     DNC   6.0 4

R4 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05..00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.000 11.05..00 12:03:38 0.58.38 0.58.38 1.0 1
C Dolly 35 Bailer Ferris 1.012 11.05..00 12:06:09 1.01.09 1.01.53 2.0 2
C Lottie 28 Phil Slater 1.012     DNC   6.0 3
C Serica 17 Paul Ferris 1.012     DNC   6.0 3
C Sapphire 44 Will Brooks 0.925     DNC   6.0 3

R5 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.25.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Place Points Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.000      
C Dolly 35 Bailer Ferris 1.012      
C Lottie 28 Phil Slater 1.012      
C Serica 17 Paul Ferris 1.012      
C Sapphire 44 Will Brooks 0.925      



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com