event burgee venue burgee

FWB Harbour Race 2019

Carrick Roads

Results are provisional as of 17:55 on September 15, 2019

B Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: TCF, Entries: 11, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Total Nett
1st Abigail Rose B 32 S. Heard 1.030 1.0 1.0
2nd Stella B 2 I. Jenkins 1.000 2.0 2.0
3rd Winnie B 10 Williams A 1.010 3.0 3.0
4th Cousin Jinny B 56 Tim Pearce 1.030 4.0 4.0
5th Endeavour B 6 R. Taylor 1.005 5.0 5.0
6th Mabel B 41 Brian Chenoweth 0.995 6.0 6.0
7th Evelyn B 15 syndicate 1.010 7.0 7.0
8th Helen Mary B 11 Kevin Andrew 1.010 8.0 8.0
9th Florence B 31 syndicate 1.010 9.0 9.0
10th Rita B 18 Peters J 1.040 10.0 10.0
11th Demelza B 23 John Andrew 1.025 12.0 12.0

C Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Total Nett
1st Lottie C 28 Phil Slater 1.010 1.0 1.0
2nd Dolly C 35 Bailer Feris 1.010 2.0 2.0
3rd Serica C 17 Paul Ferris 1.010 3.0 3.0
4th Leila C 21 Adam Bird 1.005 4.0 4.0

harbour - B Class - 14 Sept 2019

Start: Start 6, Finishes: Place, Time: 1830
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Abigail Rose B 32 S. Heard 1.030 1400 15:31:54 1:31:54 1:34:39 1.0
2 Stella B 2 I. Jenkins 1.000 1400 15:48:27 1:48:27 1:48:27 2.0
3 Winnie B 10 Williams A 1.010 1400 15:48:45 1:48:45 1:49:50 3.0
4 Cousin Jinny B 56 Tim Pearce 1.030 1400 15:48:15 1:48:15 1:51:30 4.0
5 Endeavour B 6 R. Taylor 1.005 1400 15:51:28 1:51:28 1:52:01 5.0
6 Mabel B 41 Brian Chenoweth 0.995 1400 15:53:57 1:53:57 1:53:23 6.0
7 Evelyn B 15 syndicate 1.010 1400 15:52:48 1:52:48 1:53:56 7.0
8 Helen Mary B 11 Kevin Andrew 1.010 1400 15:53:29 1:53:29 1:54:37 8.0
9 Florence B 31 syndicate 1.010 1400 15:54:36 1:54:36 1:55:45 9.0
10 Rita B 18 Peters J 1.040 1400 15:51:53 1:51:53 1:56:22 10.0
11 Demelza B 23 John Andrew 1.025     DNF   12.0

harbour - C Class - 14 Sept 2019

Start: Start 6, Finishes: Place, Time: 1830
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Lottie C 28 Phil Slater 1.010 1405 15:51:38 1:46:38 73:7:37:33 1.0
2 Dolly C 35 Bailer Feris 1.010 1405 15:57:16 1:52:16 77:4:35:07 2.0
3 Serica C 17 Paul Ferris 1.010 1405 16:00:11 1:55:11 79:4:42:54 3.0
4 Leila C 21 Adam Bird 1.005 1405 16:04:27 1:59:27 82:12:55:43 4.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com