event burgee venue burgee

Summer Sunday Series 2019

Carrick Roads

Results are provisional as of 11:54 on September 20, 2019

D Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC S2
30 June 2019  
S3
7 July 2019  
S6
28 July 2019  
S7
4 Aug 2019  
Total Nett
1st Helena D 43 Edward Billington   1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 7.0 3.0
2nd Avocet D 40 Chris Cooper   (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 13.0 9.0
3rd Vesper D 29 van Grutten F   (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 4.0 DNC 14.0 10.0

J Class

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC S1
23 June 2019  
S2
30 June 2019  
S3
7 July 2019  
S4
14 July 2019  
S5
21 July 2019  
S6
28 July 2019  
S7
4 Aug 2019  
Total Nett
1st Mistress J 43 John Todd   1.0 1.0 (2.0) 1.0 (7.0 DNC) 1.0 (3.0) 16.0 4.0
2nd Piccolino J 56 CharlesTaylor   (7.0 DNC) 2.0 (3.0) 3.0 (7.0 DNC) 2.0 2.0 26.0 9.0
3rd Ailsa J 48 John Hindmarsh   2.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 35.0 14.0
4th Ravello J 45 Charlie Park   (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 1.0 37.0 16.0
5th Timpani J 21 Glenn Torpy   3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 5.0 7.0 DNC 38.0 17.0
6th Kelpie J 36 Bob Edwards   (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 4.0 42.0 21.0

H Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC S2
30 June 2019  
S8
1 Sept 2019  
Total Nett
1st NoFour H 344 Derek Holman   1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Knysna Blue H 217 Pearce MF   2.0 2.0 4.0 4.0

V Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC S8
1 Sept 2019  
Total Nett
1st Clary V 8 David Liddington   1.0 1.0 1.0

W Class

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC S1
23 June 2019  
S2
30 June 2019  
S3
7 July 2019  
S4
14 July 2019  
S5
21 July 2019  
S7
4 Aug 2019  
S8
1 Sept 2019  
Total Nett
1st Polyphemus W 40 Grice M   (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Odysseus W 12 Dudley Kennett   (6.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 28.0 10.0
3rd Amalthea W 66 Mike Black   (6.0 DNC) 4.0 2.0 (6.0 DNC) 4.0 (6.0 DNC) 3.0 31.0 13.0
4th Pintail W 36 Bown R & J   (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 34.0 16.0
5th Osprey W 37 Simone Kennett   (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 39.0 21.0

YTC-E Class

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC S1
23 June 2019  
S2
30 June 2019  
S3
7 July 2019  
S4
14 July 2019  
S5
21 July 2019  
S6
28 July 2019  
S7
4 Aug 2019  
S8
1 Sept 2019  
Total Nett
1st Wild Goose YTC-E 14 Mike Conlin 955 (1.0) (1.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 5.0
2nd Alice's Mirror YTC-E 4656 Harry Hill 894 2.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 (3.0) (5.0 DNC) 3.0 21.0 10.0
3rd Herbie YTC-E 6601 Tim Whitaker 901 (5.0 DNC) 3.0 (5.0 DNC) 2.0 (5.0 DNC) 2.0 2.0 5.0 DNF 29.0 14.0
4th Merlin YTC-E 2562 Patric Fox 889 (5.0 DNC) (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 37.0 22.0

YTC-U Class

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Club Points
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC S1
23 June 2019  
S2
30 June 2019  
S3
7 July 2019  
S4
14 July 2019  
S5
21 July 2019  
S6
28 July 2019  
S7
4 Aug 2019  
S8
1 Sept 2019  
Total Nett
1st Annika YTC-U 1 Bridget Macklin 1067 1.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 32.0 11.0
2nd Emily Too YTC-U 2672 Alex McColl 1067 (7.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) (4.0) 3.0 1.0 29.0 11.0
3rd Celtic Spirit YTC-U 2839 Gawain Bysouth 1015 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 3.0 2.0 (7.0 DNC) 34.0 13.0
4th Harmony YTC-U 1855 Katie Wood 1067 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 45.0 24.0
5th Barny Rubble YTC-U 2919 Robin Collins 1015 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 50.0 29.0
6th Mathilde YTC-U 7854 Mike Davis 1067 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 51.0 30.0

S8 - H Class - 1 Sept 2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1045
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points
1 NoFour H 344 Derek Holman   1 1.0
2 Knysna Blue H 217 Pearce MF   2 2.0

S8 - V Class - 1 Sept 2019

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 1035
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points
1 Clary V 8 David Liddington   1 1.0

S8 - W Class - 1 Sept 2019

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 1040
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points
1 Polyphemus W 40 Grice M   1 1.0
2 Odysseus W 12 Dudley Kennett   2 2.0
3 Amalthea W 66 Mike Black   3 3.0

S8 - YTC-E Class - 1 Sept 2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wild Goose YTC-E 14 Mike Conlin 955 1030 12:09:30 1:39:30 1:44:11 1.0
2 Merlin YTC-E 2562 Patric Fox 889 1030 12:09:25 1:39:25 1:51:50 2.0
3 Alice's Mirror YTC-E 4656 Harry Hill 894 1030 12:11:59 1:41:59 1:54:05 3.0
4 Herbie YTC-E 6601 Tim Whitaker 901     DNF   5.0

S8 - YTC-U Class - 1 Sept 2019

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Boat Class Sail No. Helmname YTC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Emily Too YTC-U 2672 Alex McColl 1067 1030 12:32:39 2:02:39 1:54:57 1.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com