event burgee venue burgee

Summer Thursday Series 2019

Carrick Roads

Results are provisional as of 11:52 on September 20, 2019

B Class

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 6, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st FWB Cousin Jinny B 56 Tim Pearce 1.030 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC)   (2.0)           12.0 3.0
2nd FWB Evelyn B 15 syndicate 1.010 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 1.0   1.0           20.0 6.0
3rd FWB Helen Mary B 11 Kevin Andrew 1.010 2.0 2.0 (3.0) 2.0   (3.0)           12.0 6.0
4th FWB Demelza B 23 John Andrew 1.025 3.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC)   4.0           24.0 10.0
5th FWB Mabel B 41 Brian Chenoweth 0.995 4.0 (5.0) (5.0) 3.0   5.0           22.0 12.0
6th FWB Florence B 31 syndicate 1.015 (7.0 DNC) 4.0 2.0 (7.0 DNC)   7.0 DNC           27.0 13.0

D Class

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st SMOD Robin Hood D 6 R. Hitchings     1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 1.0     (5.0 DNC)     14.0 4.0
2nd SMOD Vesper D 29 Van Grutten     (5.0 DNC) (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 2.0     1.0     19.0 9.0
3rd SMOD Curlew D 5 Steve Miles     (5.0 DNC) (5.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC     5.0 DNC     27.0 17.0
4th SMOD Avocet D 40 Chris Cooper     (5.0 DNC) (5.0 DNC) 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC     5.0 DNC     28.0 18.0

J Class

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st J Ailsa J 48 John Hindmarsh   1.0 (3.0) 1.0 (2.0) (5.0) 1.0   1.0 (2.0) 2.0 1.0 19.0 7.0
2nd J Piccolino J 56 CharlesTaylor 1133 (4.0) 1.0 (5.0) 1.0 (4.0) (3.0)   3.0 1.0 1.0 3.0 26.0 10.0
3rd J Mistress J 43 John Todd   3.0 2.0 2.0 3.0 1.0 (7.0 DNC)   (4.0) 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 39.0 14.0
4th J Kelpie J 36 Bob Edwards   (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 2.0   2.0 4.0 3.0 2.0 43.0 15.0
5th J Timpani J 21 Glenn Torpy 1132 2.0 (7.0 DNC) 4.0 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC)   (7.0 DNC) 5.0 4.0 7.0 DNC 53.0 25.0
6th J Caryn J 6 Roger Best   (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC   7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 66.0 38.0

H Class

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st Shrimper No Four H 344 Derek Holman   (2.0)         (2.0)   1.0 1.0 1.0   7.0 3.0
2nd Shrimper Knysna Blue H 217 Pearce MF   1.0         1.0   (2.0) (2.0) 2.0   8.0 4.0
3rd   Champers of St Mawes H 871 Sisum CG   (4.0 DNC)         (4.0 DNC)   4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC   20.0 12.0

V Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st Sunbeam Clary V 8 David Liddington                 1.0       1.0 1.0

W Class

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st Ajax Pintail W 36 Bown R & J   (10.0 DNC) 1.0 (2.0) 2.0 (4.0) 1.0   1.0 2.0 1.0 (10.0 DNC) 34.0 8.0
2nd Ajax Polyphemus W 40 Mike Grice   1.0 (3.0) (3.0) 1.0 1.0 (4.0)   2.0 3.0 (5.0) 2.0 25.0 10.0
3rd Ajax Nemesis W 22 Reid IAM   2.0 (6.0) 5.0 (10.0 DNC) 3.0 2.0   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 51.0 15.0
4th Ajax Artemis W 21 Ian Woods   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 (10.0 DNC)   (10.0 DNC) 1.0 3.0 10.0 DNC 60.0 20.0
5th Ajax Osprey W 37 Simone Kennett   (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 5.0 5.0 3.0   (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 69.0 29.0
6th Ajax Amalthea W 66 Mike Black   3.0 5.0 (6.0) 6.0 (8.0) 6.0   (10.0 DNC) 5.0 4.0 (10.0 DNC) 63.0 29.0
7th Ajax Vim W 46 Robin Richardson   4.0 (10.0 DNC) 4.0 4.0 6.0 (10.0 DNC)   5.0 7.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 70.0 30.0
8th Ajax Odysseus W 12 Dudley Kennett   (10.0 DNC) 4.0 7.0 7.0 7.0 5.0   4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 74.0 34.0
9th Ajax Achilles W 48 Richard Townshend   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC   3.0 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 89.0 49.0

YTC-E Class

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st YTC-E Just Inside YTC-E 4309 Mark Humphry 940 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) 2.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 31.0 8.0
2nd YTC-E Alice's Mirror YTC-E 4656 Harry Hill 894 1.0 (2.0) (3.0) (2.0) (3.0) (3.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 21.0 8.0
3rd YTC-E Herbie YTC-E 6601 Tim Whitaker 901 2.0 (6.0 DNC) (4.0) 3.0 4.0 1.0 (6.0 DNC) 2.0 (5.0 DNF) 3.0 (6.0 DNC) 42.0 15.0
4th YTC-E Firebird of St Helier YTC-E 3879 R. Edwards 910 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 54.0 24.0
5th YTC-E Just One More YTC-E 7048 Mark Humphry 955 (6.0 DNC) 1.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 57.0 27.0

YTC-U Class

Sailed: 11, Discards: 5, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Club Points
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC T1
20 June 2019  
T2
4 July 2019  
T3
11 July 2019  
T4
18 July 2019  
T5
25 July 2019  
T6
01 Aug 2019  
T7
8 Aug 2019  
T8
22 Aug 2019  
T9
29 Aug 2019  
T10
5 Sept 2019  
T11
12 Sept 2019  
Total Nett
1st YTC-U Annika YTC-U 1 Bridget Macklin 1067 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 41.0 6.0
2nd YTC-U Celtic Spirit YTC-U 2839 Gawain Bysouth 1015 (3.0) (3.0) (3.0) 3.0 3.0 2.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 3.0 37.0 14.0
3rd YTC-U Songbird YTC-U 911 N Sharp 1010 (7.0 DNC) 5.0 DNF 4.0 2.0 (7.0 DNC) 3.0 (7.0 DNC) 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 52.0 17.0
4th YTC-U Harmony YTC-U 1855 Katie Wood 1067 (7.0 DNC) 2.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 55.0 20.0
5th YTC-U Tringa YTC-U 3 Bob Warren 1067 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 56.0 21.0
6th YTC-U Mathilde YTC-U 7854 Mike Davis 1067 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 72.0 37.0

T11 - B Class - 12 Sept 2019

Start: Start 6, Finishes: Place, Time: 1830
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points

T11 - D Class - 12 Sept 2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points

T11 - J Class - 12 Sept 2019

Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points
1 J Ailsa J 48 John Hindmarsh   1 1.0
2 J Kelpie J 36 Bob Edwards   2 2.0
3 J Piccolino J 56 CharlesTaylor 1133 3 3.0

T11 - H Class - 12 Sept 2019

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points

T11 - V Class - 12 Sept 2019

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points

T11 - W Class - 12 Sept 2019

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 1825
Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Place Points
1 Ajax Nemesis W 22 Reid IAM   1 1.0
2 Ajax Polyphemus W 40 Mike Grice   2 2.0

T11 - YTC-E Class - 12 Sept 2019

Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 YTC-E Just Inside YTC-E 4309 Mark Humphry 940 1810 19:12:46 1:02:46 1:06:46 1.0
2 YTC-E Alice's Mirror YTC-E 4656 Harry Hill 894 1810 19:14:22 1:04:22 1:12:00 2.0

T11 - YTC-U Class - 12 Sept 2019

Rank Fleet Boat Class Sail No. Helmname YTC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 YTC-U Annika YTC-U 1 Bridget Macklin 1067 1810 19:03:56 0:53:56 0:50:33 1.0
2 YTC-U Tringa YTC-U 3 Bob Warren 1067 1810 19:07:24 0:57:24 0:53:48 2.0
3 YTC-U Celtic Spirit YTC-U 2839 Gawain Bysouth 1015 1810 19:10:55 1:00:55 1:00:01 3.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com