event burgee venue burgee

Small fleet championships 2018

Carrick Roads Falmouth

IOD Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating R1 R2 R 3 R4 R5 Total Nett Rank
IOD Kyla IOD 10 Tommy Whiles   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0 1st
IOD Wild goose IOD 14 Mike Conlin   (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 8.0 2nd

IF Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName PY R1 R2 R 3 R4 R5 Total Nett Rank
IF Annika IF 1 Bridget Macklin 1067 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0 1st
IF Harmony IF 1855 Katie Wood 1067 2.0 (3.0) 3.0 3.0 1.0 12.0 9.0 2nd
IF Sundance IF 2329 James Bedford 1067 3.0 2.0 2.0 (4.0) 4.0 15.0 11.0 3rd
IF Mathilde IF 7854 Matt Davis 1067 (5.0) 4.0 4.0 2.0 3.0 18.0 13.0 4th
IF Otter IF 198 Richard Boucher - Giles 1067 (6.0) 6.0 5.0 5.0 5.0 27.0 21.0 5th
IF 4 Winds IF 699 Giles Oldershaw 1088 4.0 7.0 (8.0 RET) 6.0 6.0 31.0 23.0 6th
IF Emily Too IF 2672 Alex McColl 1067 (7.0) 5.0 6.0 7.0 7.0 32.0 25.0 7th

SMOD Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating R1 R2 R 3 R4 R5 Total Nett Rank
SMOD Siskin SMOD 12 Callum Ferris   1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 6.0 4.0 1st
SMOD Buccaneer SMOD 36 Nick Leach   (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 9.0 7.0 2nd
SMOD Amazon SMOD 47 Olivia Dowling   (4.0) 4.0 3.0 4.0 3.0 18.0 14.0 3rd
SMOD Curlew SMOD 5 Stephen Miles   (5.0) 5.0 5.0 3.0 5.0 23.0 18.0 4th
SMOD Spinaway SMOD 27 Richard Brown   3.0 3.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 28.0 19.0 5th
SMOD Helena SMOD 43 Helen Billington   (7.0) 6.0 7.0 5.0 4.0 29.0 22.0 6th
SMOD Vesper SMOD 29 Philip Van Grutten   6.0 7.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 37.0 28.0 7th
SMOD Robnibob SMOD 8 Conrad Shawcross   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 45.0 36.0 8th

R1 - IOD Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.45
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
IOD Kyla IOD 10 Tommy Whiles   1 1.0 1
IOD Wild goose IOD 14 Mike Conlin   2 2.0 2

R2 - IOD Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.20
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
IOD Kyla IOD 10 Tommy Whiles   1 1.0 1
IOD Wild goose IOD 14 Mike Conlin   2 2.0 2

R 3 - IOD Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.15
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
IOD Kyla IOD 10 Tommy Whiles   1 1.0 1
IOD Wild goose IOD 14 Mike Conlin   2 2.0 2

R4 - IOD Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11.05
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
IOD Kyla IOD 10 Tommy Whiles   1 1.0 1
IOD Wild goose IOD 14 Mike Conlin   2 2.0 2

R5 - IOD Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.35
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
IOD Kyla IOD 10 Tommy Whiles   1 1.0 1
IOD Wild goose IOD 14 Mike Conlin   2 2.0 2

R1 - IF Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.50
Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
IF Annika IF 1 Bridget Macklin 1067 10.50 11:43:47 0.53.47 0.50.24 1.0 1
IF Harmony IF 1855 Katie Wood 1067 10.50 11:45:32 0.55.32 0.52.03 2.0 2
IF Sundance IF 2329 James Bedford 1067 10.50 11:47:00 0.57.00 0.53.25 3.0 3
IF 4 Winds IF 699 Giles Oldershaw 1088 10.50 11:50:41 1.00.41 0.55.47 4.0 4
IF Mathilde IF 7854 Matt Davis 1067 10.50 11:50:38 1.00.38 0.56.50 5.0 5
IF Otter IF 198 Richard Boucher - Giles 1067 10.50 11:51:23 1.01.23 0.57.32 6.0 6
IF Emily Too IF 2672 Alex McColl 1067 10.50 11:53:37 1.03.37 0.59.37 7.0 7

R2 - IF Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.25
Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
IF Annika IF 1 Bridget Macklin 1067 12.25 13:37:08 1.12.08 1.07.36 1.0 1
IF Sundance IF 2329 James Bedford 1067 12.25 13:40:18 1.15.18 1.10.34 2.0 2
IF Harmony IF 1855 Katie Wood 1067 12.25 13:40:45 1.15.45 1.11.00 3.0 3
IF Mathilde IF 7854 Matt Davis 1067 12.25 13:41:11 1.16.11 1.11.24 4.0 4
IF Emily Too IF 2672 Alex McColl 1067 12.25 13:44:53 1.19.53 1.14.52 5.0 5
IF Otter IF 198 Richard Boucher - Giles 1067 12.25 13:45:42 1.20.42 1.15.38 6.0 6
IF 4 Winds IF 699 Giles Oldershaw 1088 12.25 13:48:36 1.23.36 1.16.50 7.0 7

R 3 - IF Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
IF Annika IF 1 Bridget Macklin 1067 14.20 15:12:45 0.52.45 0.49.26 1.0 1
IF Sundance IF 2329 James Bedford 1067 14.20 15:15:36 0.55.36 0.52.07 2.0 2
IF Harmony IF 1855 Katie Wood 1067 14.20 15:16:00 0.56.00 0.52.29 3.0 3
IF Mathilde IF 7854 Matt Davis 1067 14.20 15:18:19 0.58.19 0.54.39 4.0 4
IF Otter IF 198 Richard Boucher - Giles 1067 14.20 15:18:33 0.58.33 0.54.52 5.0 5
IF Emily Too IF 2672 Alex McColl 1067 14.20 15:22:24 1.02.24 0.58.29 6.0 6
IF 4 Winds IF 699 Giles Oldershaw 1088     RET   8.0 7

R4 - IF Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.10
Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
IF Annika IF 1 Bridget Macklin 1067 11.10 12:15:40 1.05.40 1.01.33 1.0 1
IF Mathilde IF 7854 Matt Davis 1067 11.10 12:16:06 1.06.06 1.01.57 2.0 2
IF Harmony IF 1855 Katie Wood 1067 11.10 12:16:13 1.06.13 1.02.04 3.0 3
IF Sundance IF 2329 James Bedford 1067 11.10 12:16:26 1.06.26 1.02.16 4.0 4
IF Otter IF 198 Richard Boucher - Giles 1067 11.10 12:20:22 1.10.22 1.05.57 5.0 5
IF 4 Winds IF 699 Giles Oldershaw 1088 11.10 12:24:33 1.14.33 1.08.31 6.0 6
IF Emily Too IF 2672 Alex McColl 1067 11.10 12:23:49 1.13.49 1.09.11 7.0 7

R5 - IF Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.50
Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
IF Harmony IF 1855 Katie Wood 1067 12.50 13:58:21 1.08.21 1.04.03 1.0 1
IF Annika IF 1 Bridget Macklin 1067 12.50 14:00:10 1.10.10 1.05.46 2.0 2
IF Mathilde IF 7854 Matt Davis 1067 12.50 14:00:49 1.10.49 1.06.22 3.0 3
IF Sundance IF 2329 James Bedford 1067 12.50 14:01:13 1.11.13 1.06.45 4.0 4
IF Otter IF 198 Richard Boucher - Giles 1067 12.50 14:02:23 1.12.23 1.07.50 5.0 5
IF 4 Winds IF 699 Giles Oldershaw 1088 12.50 14:07:09 1.17.09 1.10.55 6.0 6
IF Emily Too IF 2672 Alex McColl 1067 12.50 14:06:28 1.16.28 1.11.40 7.0 7

R1 - SMOD Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 10.55
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
SMOD Siskin SMOD 12 Callum Ferris   1 1.0 1
SMOD Buccaneer SMOD 36 Nick Leach   2 2.0 2
SMOD Spinaway SMOD 27 Richard Brown   3 3.0 3
SMOD Amazon SMOD 47 Olivia Dowling   4 4.0 4
SMOD Curlew SMOD 5 Stephen Miles   5 5.0 5
SMOD Vesper SMOD 29 Philip Van Grutten   6 6.0 6
SMOD Helena SMOD 43 Helen Billington   7 7.0 7
SMOD Robnibob SMOD 8 Conrad Shawcross   DNC 9.0 8

R2 - SMOD Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12.30
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
SMOD Siskin SMOD 12 Callum Ferris   1 1.0 1
SMOD Buccaneer SMOD 36 Nick Leach   2 2.0 2
SMOD Spinaway SMOD 27 Richard Brown   3 3.0 3
SMOD Amazon SMOD 47 Olivia Dowling   4 4.0 4
SMOD Curlew SMOD 5 Stephen Miles   5 5.0 5
SMOD Helena SMOD 43 Helen Billington   6 6.0 6
SMOD Vesper SMOD 29 Philip Van Grutten   7 7.0 7
SMOD Robnibob SMOD 8 Conrad Shawcross   DNC 9.0 8

R 3 - SMOD Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 14.25
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
SMOD Buccaneer SMOD 36 Nick Leach   1 1.0 1
SMOD Siskin SMOD 12 Callum Ferris   2 2.0 2
SMOD Amazon SMOD 47 Olivia Dowling   3 3.0 3
SMOD Spinaway SMOD 27 Richard Brown   4 4.0 4
SMOD Curlew SMOD 5 Stephen Miles   5 5.0 5
SMOD Vesper SMOD 29 Philip Van Grutten   6 6.0 6
SMOD Helena SMOD 43 Helen Billington   7 7.0 7
SMOD Robnibob SMOD 8 Conrad Shawcross   DNC 9.0 8

R4 - SMOD Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 11.15
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
SMOD Siskin SMOD 12 Callum Ferris   1 1.0 1
SMOD Buccaneer SMOD 36 Nick Leach   2 2.0 2
SMOD Curlew SMOD 5 Stephen Miles   3 3.0 3
SMOD Amazon SMOD 47 Olivia Dowling   4 4.0 4
SMOD Helena SMOD 43 Helen Billington   5 5.0 5
SMOD Spinaway SMOD 27 Richard Brown   DNC 9.0 6
SMOD Vesper SMOD 29 Philip Van Grutten   DNC 9.0 6
SMOD Robnibob SMOD 8 Conrad Shawcross   DNC 9.0 6

R5 - SMOD Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12.40
Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points Rank
SMOD Siskin SMOD 12 Callum Ferris   1 1.0 1
SMOD Buccaneer SMOD 36 Nick Leach   2 2.0 2
SMOD Amazon SMOD 47 Olivia Dowling   3 3.0 3
SMOD Helena SMOD 43 Helen Billington   4 4.0 4
SMOD Curlew SMOD 5 Stephen Miles   5 5.0 5
SMOD Spinaway SMOD 27 Richard Brown   DNC 9.0 6
SMOD Vesper SMOD 29 Philip Van Grutten   DNC 9.0 6
SMOD Robnibob SMOD 8 Conrad Shawcross   DNC 9.0 6



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com