event burgee

Working Boat Championships 2018

St Mawes Sailing Club

Results are final as of 16:19 on July 11, 2018

B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Rank
B Rita 18 John Peters 1.040 1.0 2.0 1.0 8.0 1.0 13.0 5.0 1st
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.030 6.0 1.0 2.0 1.0 3.0 13.0 7.0 2nd
B Victory 7 Roger Ford 1.015 8.0 3.5 11.0 4.0 2.0 28.5 17.5 3rd
B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.030 15.0 8.0 3.0 3.0 10.0 39.0 24.0 4th
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 3.0 13.5 4.0 6.0 15.0 41.5 26.5 5th
B Florence 31 Steve Miles 1.020 17.0 3.5 6.0 10.0 8.0 44.5 27.5 6th
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 2.0 7.0 8.0 12.0 13.0 42.0 29.0 7th
B Winnie 10 Arty Williams 1.015 10.0 16.0 10.0 5.0 4.0 45.0 29.0 8th
B Demelza 23 John Andrew 1.030 7.0 11.0 12.0 2.0 16.0 48.0 32.0 9th
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 4.0 9.0 7.0 13.0 14.0 47.0 33.0 10th
B Moon 58 Patrick Selman 1.020 5.0 15.0 14.0 9.0 5.0 48.0 33.0 11th
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 9.0 5.0 5.0 16.0 17.0 52.0 35.0 12th
B Cousin Jack 14 Peter Searle .950 11.0 6.0 13.0 14.0 9.0 53.0 39.0 13th
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 12.0 13.5 15.0 11.0 6.0 57.5 42.5 14th
B Endeavour 6 Roger Graffy 1.005 13.0 17.0 9.0 15.0 7.0 61.0 44.0 15th
B Stella 2 Ben Seller 1.005 16.0 12.0 17.0 7.0 11.0 63.0 46.0 16th
B Mildred 4 David Cockwell 1.005 14.0 10.0 16.0 17.0 12.0 69.0 52.0 17th

C Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat SailNo HelmName TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Rank
C Zilpha 43 Simon Berryman 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 4.0 10.0 6.0 1st
C Leila 21 Adam Bird 1.00 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 9.0 7.0 2nd
C Sapphire 44 Will Brooks 1.0 5.0 4.0 4.0 1.0 2.0 16.0 11.0 3rd
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 3.0 5.0 5.0 4.0 3.0 20.0 15.0 4th
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.925 4.0 3.0 3.0 5.0 5.0 20.0 15.0 5th

R1 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Rita 18 John Peters 1.040 11.00 11:47:10 0.47.10 0.49.03 1.0 1
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 11.00 11:48:07 0.48.07 0.49.34 2.0 2
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 11.00 11:48:53 0.48.53 0.50.21 3.0 3
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 11.00 11:50:51 0.50.51 0.50.51 4.0 4
B Moon 58 Patrick Selman 1.020 11.00 11:49:55 0.49.55 0.50.55 5.0 5
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.030 11.00 11:50:05 0.50.05 0.51.35 6.0 6
B Demelza 23 John Andrew 1.030 11.00 11:51:06 0.51.06 0.52.38 7.0 7
B Victory 7 Roger Ford 1.015 11.00 11:52:06 0.52.06 0.52.53 8.0 8
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 11.00 11:52:53 0.52.53 0.53.25 9.0 9
B Winnie 10 Arty Williams 1.015 11.00 11:52:45 0.52.45 0.53.32 10.0 10
B Cousin Jack 14 Peter Searle .950 11.00 11:56:34 0.56.34 0.53.44 11.0 11
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 11.00 11:52:58 0.52.58 0.53.46 12.0 12
B Endeavour 6 Roger Graffy 1.005 11.00 11:53:53 0.53.53 0.54.09 13.0 13
B Mildred 4 David Cockwell 1.005 11.00 11:54:16 0.54.16 0.54.32 14.0 14
B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.030 11.00 11:53:16 0.53.16 0.54.52 15.0 15
B Stella 2 Ben Seller 1.005 11.00 11:54:46 0.54.46 0.55.02 16.0 16
B Florence 31 Steve Miles 1.020 11.00 11:54:20 0.54.20 0.55.25 17.0 17

R2 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.030 12.20 13:38:58 1.18.58 1.21.20 1.0 1
B Rita 18 John Peters 1.040 12.20 13:38:31 1.18.31 1.21.39 2.0 2
B Victory 7 Roger Ford 1.015 12.20 13:41:44 1.21.44 1.22.58 3.5 3
B Florence 31 Steve Miles 1.020 12.20 13:41:20 1.21.20 1.22.58 3.5 3
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 12.20 13:43:33 1.23.33 1.24.23 5.0 5
B Cousin Jack 14 Peter Searle .950 12.20 13:49:00 1.29.00 1.24.33 6.0 6
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 12.20 13:42:17 1.22.17 1.24.45 7.0 7
B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.030 12.20 13:42:28 1.22.28 1.24.56 8.0 8
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 12.20 13:45:46 1.25.46 1.25.46 9.0 9
B Mildred 4 David Cockwell 1.005 12.20 13:46:03 1.26.03 1.26.29 10.0 10
B Demelza 23 John Andrew 1.030 12.20 13:44:35 1.24.35 1.27.07 11.0 11
B Stella 2 Ben Seller 1.005 12.20 13:46:53 1.26.53 1.27.19 12.0 12
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 12.20 13:45:05 1.25.05 1.27.38 13.5 13
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 12.20 13:46:20 1.26.20 1.27.38 13.5 13
B Moon 58 Patrick Selman 1.020 12.20 13:46:09 1.26.09 1.27.52 15.0 15
B Winnie 10 Arty Williams 1.015 12.20 13:47:21 1.27.21 1.28.40 16.0 16
B Endeavour 6 Roger Graffy 1.005 12.20 13:49:19 1.29.19 1.29.46 17.0 17

R3 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.30
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Rita 18 John Peters 1.040 15.30 16:42:36 1.12.36 1.15.30 1.0 1
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.030 15.30 16:43:26 1.13.26 1.15.38 2.0 2
B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.030 15.30 16:44:37 1.14.37 1.16.51 3.0 3
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 15.30 16:46:06 1.16.06 1.18.23 4.0 4
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 15.30 16:47:59 1.17.59 1.18.46 5.0 5
B Florence 31 Steve Miles 1.020 15.30 16:48:06 1.18.06 1.19.40 6.0 6
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 15.30 16:49:46 1.19.46 1.19.46 7.0 7
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 15.30 16:49:20 1.19.20 1.21.43 8.0 8
B Endeavour 6 Roger Graffy 1.005 15.30 16:52:32 1.22.32 1.22.57 9.0 9
B Winnie 10 Arty Williams 1.015 15.30 16:52:07 1.22.07 1.23.21 10.0 10
B Victory 7 Roger Ford 1.015 15.30 16:52:13 1.22.13 1.23.27 11.0 11
B Demelza 23 John Andrew 1.030 15.30 16:51:08 1.21.08 1.23.34 12.0 12
B Cousin Jack 14 Peter Searle .950 15.30 16:58:15 1.28.15 1.23.50 13.0 13
B Moon 58 Patrick Selman 1.020 15.30 16:52:15 1.22.15 1.23.54 14.0 14
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 15.30 16:53:04 1.23.04 1.24.19 15.0 15
B Mildred 4 David Cockwell 1.005 15.30 16:53:56 1.23.56 1.24.21 16.0 16
B Stella 2 Ben Seller 1.005 15.30 16:53:59 1.23.59 1.24.24 17.0 17

R4 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.20
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.030 11.20 12:48:30 1.28.30 1.31.09 1.0 1
B Demelza 23 John Andrew 1.030 11.20 12:53:22 1.33.22 1.36.10 2.0 2
B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.030 11.20 12:53:35 1.33.35 1.36.23 3.0 3
B Victory 7 Roger Ford 1.015 11.20 12:55:23 1.35.23 1.36.49 4.0 4
B Winnie 10 Arty Williams 1.015 11.20 12:56:30 1.36.30 1.37.57 5.0 5
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 11.20 12:55:45 1.35.45 1.38.37 6.0 6
B Stella 2 Ben Seller 1.005 11.20 12:58:13 1.38.13 1.38.42 7.0 7
B Rita 18 John Peters 1.040 11.20 12:55:19 1.35.19 1.39.08 8.0 8
B Moon 58 Patrick Selman 1.020 11.20 12:57:20 1.37.20 1.39.17 9.0 9
B Florence 31 Steve Miles 1.020 11.20 12:57:56 1.37.56 1.39.54 10.0 10
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 11.20 12:58:30 1.38.30 1.39.59 11.0 11
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 11.20 12:58:03 1.38.03 1.40.59 12.0 12
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 11.20 13:01:12 1.41.12 1.41.12 13.0 13
B Cousin Jack 14 Peter Searle .950 11.20 13:08:44 1.48.44 1.43.18 14.0 14
B Endeavour 6 Roger Graffy 1.005 11.20 13:04:49 1.44.49 1.45.20 15.0 15
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 11.20 13:07:07 1.47.07 1.48.11 16.0 16
B Mildred 4 David Cockwell 1.005 11.20 13:09:01 1.49.01 1.49.34 17.0 17

R5 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
B Rita 18 John Peters 1.040 11.00 12:50:22 1.50.22 1.54.47 1.0 1
B Victory 7 Roger Ford 1.015 11.00 12:53:26 1.53.26 1.55.08 2.0 2
B Grace 54 Dan Tregaskes 1.030 11.00 12:53:53 1.53.53 1.57.18 3.0 3
B Winnie 10 Arty Williams 1.015 11.00 12:56:04 1.56.04 1.57.48 4.0 4
B Moon 58 Patrick Selman 1.020 11.00 12:57:05 1.57.05 1.59.26 5.0 5
B Evelyn 15 Robert Richards 1.015 11.00 12:57:44 1.57.44 1.59.30 6.0 6
B Endeavour 6 Roger Graffy 1.005 11.00 13:00:21 2.00.21 2.00.57 7.0 7
B Florence 31 Steve Miles 1.020 11.00 12:58:55 1.58.55 2.01.18 8.0 8
B Cousin Jack 14 Peter Searle .950 11.00 13:08:05 2.08.05 2.01.41 9.0 9
B Abigail Rose 32 Sam Heard 1.030 11.00 12:58:13 1.58.13 2.01.46 10.0 10
B Stella 2 Ben Seller 1.005 11.00 13:01:29 2.01.29 2.02.05 11.0 11
B Mildred 4 David Cockwell 1.005 11.00 13:01:37 2.01.37 2.02.13 12.0 12
B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.030 11.00 12:58:40 1.58.40 2.02.14 13.0 13
B Mabel 41 Brian Chenoweth 1.000 11.00 13:02:45 2.02.45 2.02.45 14.0 14
B Rebecca 24 Norman Bowers 1.030 11.00 12:59:29 1.59.29 2.03.04 15.0 15
B Demelza 23 John Andrew 1.030 11.00 13:00:57 2.00.57 2.04.35 16.0 16
B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.010 11.00 13:03:52 2.03.52 2.05.06 17.0 17

R1 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Zilpha 43 Simon Berryman 1.0 11.05 11:58:07 0.53.07 0.53.07 1.0 1
C Leila 21 Adam Bird 1.00 11.05 11:58:40 0.53.40 0.53.40 2.0 2
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 11.05 11:58:38 0.53.38 0.54.17 3.0 3
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.925 11.05 12:06:51 1.01.51 0.57.13 4.0 4
C Sapphire 44 Will Brooks 1.0 11.05 12:02:36 0.57.36 0.57.36 5.0 5

R2 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.25
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Zilpha 43 Simon Berryman 1.0 12.25 13:56:02 1.31.02 1.31.02 1.0 1
C Leila 21 Adam Bird 1.00 12.25 13:56:09 1.31.09 1.31.09 2.0 2
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.925 12.25 14:03:34 1.38.34 1.31.10 3.0 3
C Sapphire 44 Will Brooks 1.0 12.25 13:58:16 1.33.16 1.33.16 4.0 4
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 12.25 13:57:44 1.32.44 1.33.51 5.0 5

R3 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.35
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Zilpha 43 Simon Berryman 1.0 15.35 17:00:00 1.25.00 1.25.00 1.0 1
C Leila 21 Adam Bird 1.00 15.35 17:01:25 1.26.25 1.26.25 2.0 2
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.925 15.35 17:08:28 1.33.28 1.26.27 3.0 3
C Sapphire 44 Will Brooks 1.0 15.35 17:01:47 1.26.47 1.26.47 4.0 4
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 15.35 17:01:36 1.26.36 1.27.38 5.0 5

R4 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.25
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Sapphire 44 Will Brooks 1.0 11.25 13:09:36 1.44.36 1.44.36 1.0 1
C Leila 21 Adam Bird 1.00 11.25 13:11:39 1.46.39 1.46.39 2.0 2
C Zilpha 43 Simon Berryman 1.0 11.25 13:12:11 1.47.11 1.47.11 3.0 3
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 11.25 13:12:22 1.47.22 1.48.39 4.0 4
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.925 11.25 13:27:07 2.02.07 1.52.57 5.0 5

R5 - C Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.05
Fleet Boat SailNo HelmName TCF Start Finish Elapsed Corrected Points Rank
C Leila 21 Adam Bird 1.00 11.05 12:26:54 1.21.54 1.21.54 1.0 1
C Sapphire 44 Will Brooks 1.0 11.05 12:27:47 1.22.47 1.22.47 2.0 2
C Lottie 28 Phil Slater 1.012 11.05 12:27:31 1.22.31 1.23.30 3.0 3
C Zilpha 43 Simon Berryman 1.0 11.05 12:29:42 1.24.42 1.24.42 4.0 4
C Mary Ann 25 Charlie Pridmore 0.925 11.05 12:39:33 1.34.33 1.27.28 5.0 5



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com